Textiljakten är tillbaka 9 november: Årskurs 4-6 leder jakten på gamla kläder och textilier

Nästan sju ton blev resultatet när den första upplagen av Textiljakten genomfördes i november 2019. Nu är Trollhättan Energi, Uddevalla Energi och Vänersborgs kommun tillbaka med sitt lyckade samarbete för att få ännu fler att förstå att kläder och andra textilier inte ska slängas i soporna. Under tre veckor, den 9-27 november, bjuds nu eleverna i årskurs 4-6 i hela Trestad in att vara med och leda årets jakt i respektive kommun.

Att tillverka kläder och andra textilier kräver stora mängder energi, vatten och kemikalier.
– Textiljakten är ett sätt för oss att tillsammans i Trestad sätta fokus på en oerhört angelägen hållbarhetsfråga. Responsen blev väldigt bra förra året, så nu vi kör en ny omgång, säger Trollhättan Energis skolkommunikatör Kenneth Wilson.

Inbjudan till åk 4-6 i Trollhättan

Textilier kräver mycket energi, vatten och kemikalier

– Bakgrunden till Textiljakten är enkel. Vi kan spara vår miljö enormt mycket bara genom att sluta kasta urvuxna eller slitna kläder i soporna. Med dagens teknik är det en resurs som inte bara kan återanvändas utan också återvinnas och förvandlas till nya material, säger projektledaren Susanne Eriksson på Wargön Innovation, som är lite av spindeln i nätet för Textiljakten.

 Wargön Innovation är ett helägt dotterbolag till Innovatum AB i Trollhättan och finansieras av EU, Västra Götalandsregionen, Vänersborgs kommun och Fyrbodals kommunalförbund, där både Trollhättan och Uddevalla ingår.
– Vårt uppdrag är att möjliggöra produktion av framtidens material och en väg dit är att bland annat att utveckla metoder för att återvinna textilier av olika slag, förklarar Susanne Eriksson.

Elever i årskurs 4-6 bjuds in särskilt

I Trollhättan, Vänersborg och Uddevalla kommer samtliga klasser i årskurs 4-6 att bjudas in att vara med. Med anledning av corona så kommer dock inga särskilda insamlingssäckar att delas ut i de tre kommunernas skolor i år.
– Vi undviker besök i skolorna, så eleverna och deras anhöriga packar istället kläder och textilier i egna påsar eller säckar och tar med till skolan. Och sedan ser vi till att komma och hämta dem utanför skolorna efter den 27 november när tre veckor har gått och insamlingen är klar, förklarar Cecilia Selander, kommunikationsansvarig hos Uddevalla Energi.

Textiljakten är tillbaka!
Den 9 november kör Textiljakten 2020 igång. I år bjuder vi särskilt in alla elever i årskurs 4, 5 och 6. Under 3 veckor, med start den 9 november, samlar ni i klassen in alla gamla kläder och textilier och tar med till skolan. Efter den 29 november kommer vi ut och hämtar era säckar och påsar utanför skolan. Nu hjälps vi åt att slå rekord! Och alla klasser som deltar har chansen att vinna i utlottningen av ett studiebesök med buss och fika våren 2021 på Wargön Innovation, där man utvecklar nya metoder att återvinna textilier.

Studiebesök hos Wargön Innovation

Alla klasser som är med i Textiljakten 2020 deltar dessutom i utlottningen av ett studiebesök hos Wargön Innovation under våren 2021. En klass per kommun har chansen.
– Att tre kommuner går samman så här skickar rätt signaler och tillsammans kan vi verkligen förändra förhållningssättet till textilier. Idag har vi generellt sett en stor överkonsumtion av kläder, konstaterar Vänersborgs miljöstrateg Boel Carlsson, som tidigare bland annat drivit ett stort och lyckat skolprojekt i Vänersborg med fokus på att minska energianvändandet

Tre kommuner, tre veckor, 30 ton

Under parollen 3 kommuner, 3 veckor och 30 ton tar de tre kommunerna nu ny sats. Och självklart har även allmänheten möjlighet att vara med i Textiljakten och bidra till att i år tillsammans försöka jaga in 30 ton.
– Vi siktar högt. Och har du ingen i familjen eller bekantskapskretsen som går på mellanstadiet, så använder du bara de befintliga containrar för textilier, kläder och skor som redan finns i vid återvinningsstationerna i alla tre kommunerna. Vi kommer att tömma dem extra ofta under Textiljaktens tre veckor, säger Susanne Eriksson.

Allt som lämnas in måste läggas i plastpåsar, vara torrt och inte vara nedfläckat med färg eller kemikalier.
– Men om det slitna textilier eller om det är trasiga kläder spelar ingen roll, påpekar Susanne Eriksson.

Mer om Textiljakten och Wargön Innovation

Det mesta kan återanvändas

Förra året lämnades drygt 75 procent av det som kom in från Textiljakten till återanvändning via Second Hand-butiker, till förmån för välgörande ändamål. Det motsvarade fem ton och säger en del om hur mycket som finns i lådor och garderober till ingen nytta. I samarbete med insamlingsorganisationen Björkåfrihet (tidigare Emmaus Björkå) sorterar och väger Wargön Innovation allt som samlas in under de tre veckorna.

Premiären för Textiljakten förra året väckte stor uppmärksamhet runt om i Sverige.
– Vi ser nu flera liknande initiativ på flera olika håll, säger Magnus Nilsson, insamlingsansvarig hos Björkåfrihet, som är en ideell förening som arbetar med internationell solidaritet, socialt ansvarstagande och hållbar utveckling.
Under 2019 blev Björkåfrihet världens första ideella second hand-organisation med kvalitets- och miljöledningscertifiering enligt ISO9001/14001.

För mer information om Textiljakten, kontakta:

Kenneth Wilson, kommunikatör, Trollhättan Energi, tel 0520-49 75 43
Susanne Eriksson, Projektledare, Wargön Innovation, tel 0705-18 95 28
Cecilia Selander, kommunikatör Uddevalla Energi, tel 0522-58 07 32
Thomas Fridén, kommunikatör Vänersborgs kommun, tel 0521-71 11 12

Nyheten publicerad: 2020-10-13

Senaste nyheterna

Två drifttekniker står framför en reservcentral som ska skänkas till Ukraina.

2023-05-26

Trollhättan Energi skänker värmepanna till Ukraina

När Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) gick ut med en förfrågan om att skänka materiel och utrustning till Ukraina tänkte Lars-Erik Nyman, drifttekniker på Trollhättan Energi, genast på en reservcentral för fjärrvärme som inte längre var i bruk. 

2023-05-24

Flera biogasstationer har fått nya ägare

I slutet av förra året beslutade Trollhättan Energis styrelse att bolagets biogas-engagemang skulle fokuseras helt till Trollhättan. Nu står det klart att flera av tankstationerna som inte längre skulle drivas vidare i Trollhättan Energis regi fått nya ägare.

Solnedgång över Trollhättan

2023-05-15

Trollhättan Energi är navet i energiomställningen i Trollhättan

Hur kan den energi som används – användas klokt och den energi som i dagsläget inte används alls tas tillvara? Hur kan användningen av energi visualiseras så att Trollhätteborna får en större förståelse och medvetenhet om hur och när de använder sin energi? Hur kan vi jobba mer cirkulärt, tillsammans? Det är några av de frågor Trollhättan Energi ställer sig just nu.

2023-05-12

”Nu ser vi äntligen ut som det energibolag vi är och vill vara”

Måndagen den 15 maj växlar Trollhättan Energi om till ett helt nytt utseende med en ny logotyp och ett annat uttryck i färg och form. Det gamla utseendet har många år på nacken och är inte anpassat efter vad bolaget vill förmedla eller den omvärld vi lever i nu.

2023-04-27

Ett fjolår fyllt av utmaningar och möjligheter: ”Omställningen fortsätter”

Det är boksluts- och årsredovisningstider och när Trollhättan Energis VD Pia Brühl Hjort summerar 2022 kan hon blicka tillbaka mot ett fjolår fyllt av både utmaningar och möjligheter. - Rysslands invasion av Ukraina och inflationen har inneburit att vi på olika sätt ökat takten i vår hållbara omställning, men också jobbat ännu mer för att gå i takt med Trollhätteborna, säger hon.

Pia Brühl Hjort, vd Trollhättan Energi

2023-03-31

Trollhättan Energi storsatsar: fler nya jobb i heta energibranschen

Under senaste året har Trollhättan Energi sett hur förväntningarna från kunderna snabbt förändrats och att det blivit ett helt annat fokus på energifrågor i hela samhället. Förutsättningarna är radikalt annorlunda och utvecklingen sker i en rasande fart. Nu satsar Trollhättan Energi på en rad nya tjänster inom både värme, elproduktion och på elnätssidan för att möta behovet av förnybar energi.

2023-03-29

Rätt och fel om plaståtervinning: ”En pulka är ingen förpackning”

Varför ska vi sortera plastförpackningarna när de ändå bara eldas upp? Frågan dyker upp då och då, men bygger i grunden på ett missförstånd. – Självklart lönar det sig både ekonomiskt och miljömässigt att sortera sina plastförpackningar. Vår gemensamma utmaning är att vi lämnar alldeles för många andra plastprodukter i förpackningsåtervinningen som inte ska vara där, säger Ulrika Edh-Spranger, enhetschef för återvinning hos Trollhättan Energi.

2023-03-23

Svar Direkt: Så funkar vår nya tjänsteguide Streemi för dig som är fiberkund

Just nu får vi många nyfikna frågor om vad Streemi är och hur det funkar. Därför bad vi projektledaren Camilla Olausson och vår Stadsnätschef Tom Nordal ge Svar direkt och förklara lite mer om hur du som är fiberkund hos Trollhättan Energi enkelt hittar alla smarta tjänster och teckna avtal direkt med leverantörerna. På ett och samma ställe.

Blå pratbubbla med ett

2023-03-17

Laddbox får försäljningsförbud – Trollhättan Energi följer utvecklingen

Onsdagen den 15 mars gick Elsäkerhetsverket ut med ett pressmeddelande om att laddboxen av märket Easee Home och Easee Charge belagts med försäljningsförbud efter en granskning av laddboxar till elbilar. Trollhättan Energi har pausat försäljningen och följer utvecklingen.

Barn sitter i ett tält framför huset och tittar på en surfplatta.

2023-03-09

Jämför och beställ fibertjänster direkt på streemi.se

Streemi är en guide som hjälper dig att välja din bästa lösning för bredband, telefoni, tv, trygghetslarm eller andra smarta tjänster i Trollhättan Energis öppna fibernät. Nu blir det dessutom ännu enklare att jämföra och beställa digitala tjänster direkt på streemi.se.

Kille håller i en papperspåse och tittar in i kameran. Tjej håller en påshållare med en papperspåse i.

2023-02-13

Den gyllene trippeln: Ge din avfallspåse chansen att briljera

Matavfallet är en viktig energiresurs som förädlas och blir till biogas. Nyckeln i kretsloppstänket är att papperspåsen gjord av återvunnen träflis, som till skillnad från plastpåsar kan följa med matavfallet i biogasprocessen. För att få den bästa återvinningseffekten och utnyttja påsen maximalt, finns det dessutom tre enkla gyllene regler, tipsar Charlotta Kopsch på Återvinning. 

2023-02-06

Sprängningarna snart klara: Så byggs den biologiska reningen ut i avloppsreningsverket

För att uppfylla det nya miljötillståndet måste Arvidstorps avloppsreningsverk eliminera ännu mer kväve och fosfor. Samtidigt ökas inflödeskapaciteten från 1000 liter i sekunden till 1400 liter. Nu går det omfattande arbetet med att utveckla den biologiska reningen snart in i nästa fas. Under våren ska det pågående sprängningsarbetet i bergrummet vara helt klart och då påbörjas gjutningen av de utsprängda bassängerna för det tredje biologiska reningssteget. - Det är mycket logistik och en oerhört snäv tidsram, men vi följer tidsplanen, säger Peter Albertson, avdelningschef för avloppsreningsverket.