Dubbelt upp. Ytterligare en ackumulatortank ska installeras vid Stallbacka fjärrvärmeverk under nästa år.
Ny ackumulator ska lagra mer fjärrvärme – investering i hela Trollhättans energisystem
Trollhättan Energis styrelse har beslutat om att investera cirka 30 miljoner kronor i ytterligare en ny ackumulatortank vid Stallbacka värmeverk. Den nya anläggningen fördubblar fjärrvärmens lagringskapacitet och minskar produktionskostnaderna och ger ökad flexibilitet i energisystemet.
För Trollhättan Energi handlar satsningen på en ny ackumulator inte bara om teknik, utan om trygghet, hållbarhet och framtid för kunderna. Genom att kunna lagra mer värme kan bolaget jämna ut topparna i energianvändningen och minska behovet av snabb och dyr produktion med bioolja under kalla perioder.
– Detta är en av pusselbitarna för att vi ska fortsätta erbjuda prisvärd värme och klimatsmart energi till våra kunder. Med ökad lagringskapacitet får vi ett mer flexibelt och motståndskraftigt system, säger Pia Brühl Hjort, vd hos Trollhättan Energi.
Investeringen i ytterligare en ackumulatortank är en av pusselbitarna i energiomställningen och i nysatsningen på fjärrvärmen i Trollhättan.
– Tillsammans med vindkraft, batterier, elpanna och kommande solcellspark bygger vi ett robust energisystem för Trollhättans invånare och verksamheter. Satsningen öppnar också för att integrera nya energilösningar, exempelvis värmepumpar, i vårt system.
Fördubblad lagringskapacitet ger ökad trygghet
Den nya ackumulatorn byggs vid Stallbacka värmeverk och byggnation inleds sommaren 2026. Den blir lika stor som den befintliga, med en höjd på 42 meter och diameter på 10 meter. När den står klar i slutet av 2026 kommer Trollhättan Energi att kunna lagra dubbelt så mycket värmeenergi som idag.
Det innebär att fjärrvärmeproduktionen kan optimeras utifrån väder, efterfrågan och bränslepriser. Bolaget kan lagra värme när produktionen är som mest effektiv – och använda den när behovet är som störst.
– I praktiken betyder det att vi kan köra våra biobränslepannor jämnare och undvika korta driftstarter med dyrare bioolja. Det gynnar både miljön och ekonomin.
”Energisystemet håller på att förändras i grunden”
Fjärrvärmen i Trollhättan består redan idag till över 90 procent av förnybar flis. Men marknaden förändras snabbt – priser, tillgång och miljökrav ställer nya krav på flexibilitet. Med den nya ackumulatorn stärker Trollhättan Energi sin förmåga att möta dessa förändringar, samtidigt som den lokala produktionen står stark.
– Energisystemet håller på att förändras i grunden. Vår roll som kommunägt energibolag är att ligga steget före och skapa lösningar som gör skillnad här och nu, säger Pia Brühl Hjort.