Textiljakten 2022 har dragit igång!

Igår drog Textiljakten i gång för tredje gången i Uddevalla, Trollhättan och Vänersborg. Textiljakten syftar till att få fler att förstå att kläder och andra textilier inte ska slängas i soporna – utan i stället samlas in för återanvändning via second hand eller användas på annat sätt.

Textiljakten anordnades första gången i november 2019. Då samlades 7 ton kläder och textilier in, förra gången blev resultatet 31 ton. 
– Vi behöver bli bättre på att förlänga livet på våra befintliga kläder. Det kan ske genom att vi skänker vidare så att andra kan använda plaggen, genom lagning, att de redesignas eller återvinns till nya material. Ska vi minska klimat- och miljöpåverkan är detta en viktig del och det är därför vi genomför Textiljakten. Kläder hör inte hemma i soporna, säger Julia Ronkainen, projektledare på Wargön Innovation.

Textiljakten går av stapeln från 7-27 mars och riktar sig mot mellanstadieklasser i de tre kommunerna samt mot allmänhet i Trollhättan och Uddevalla. Vänersborgs kommun väljer att rikta sig enbart till skolan nu i mars och återkommer till allmänheten med en insamling i höst.

Textilier kräver mycket energi, vatten och kemikalier

Att tillverka kläder och andra textilier kräver stora mängder energi, vatten och kemikalier.
– Det är klimatsmart att återanvända textiler och kläder. Ett bra exempel är att det krävs ungefär 12 000 liter vatten för att ta fram ett par nya jeans. Dessutom släpps det ut växthusgaser och det används en mängd kemikalier, säger Trollhättan Energis kommunikatör Kenneth Wilson.

Allmänhet kan lämna kläder och textilier i befintliga containrar för textilier, kläder och skor som finns vid återvinningscentralerna och flera återvinningsstationer märka med Textiljakten. Fastighetsnära insamling kommer att ske i vissa bostadsområden i Trollhättan och Uddevalla. Särskild information har gått ut där.
– Vi vill utveckla Textiljakten och göra det ännu lättare för hushållen att vara med och bidra. Vi tror på ett uppskattat samarbete och ytterligare en möjlighet för oss att nå ut med budskapet att textil är en värdefull resurs som ska tas omhand, säger Cecilia Selander, kommunikatör på Uddevalla Energi.

Studiebesök hos Wargön Innovation

De mellanstadieklasser som deltar lämnar textilier och kläder i skolan.
– Barn är nyfikna och vetgiriga och vi vet att mellanstadieklasserna tycker att det är roligt att få vara med och samla in kläder och textilier i Textiljakten. Det ger oss en möjlighet att prata med barnen och fördjupa kunskapen om klädernas påverkan, säger Vänersborgs miljöstrateg Boel Carlsson.

Alla klasser som är med i Textiljakten 2022 deltar i utlottningen av ett studiebesök hos Wargön Innovation under våren 2022. En klass per kommun har chansen.

Kläderna och textilierna som samlas in fraktas till Wargön Innovation. De vägs och sorteras och med hjälp av organisationen Björkåfrihet finner man bästa möjliga användning för det som har samlats in. Förra gången lämnades drygt 75 procent av det som kom in från Textiljakten till återanvändning via second hand-butiker. Övrigt går exempelvis till redesign, blir fyllnadsmaterial eller återvinning. 

När tredje upplagan av Textiljakten idag drar i gång är det mitt i en akut kris på grund av kriget i Ukraina.
– Det hade varit en möjlighet att göra Textiljaktens insamling till en klädinsamling till Ukraina, men efter att ha rådgjort med experter så ser vi att klädbehovet är mättat. Det som behövs nu är exempelvis sjukvårdsmaterial. Det bästa sättet att hjälpa Ukrainas folk är därför att uppmuntra varandra att skänka pengar till hjälporganisationer såsom Röda Korset, Unicef och Rädda Barnen. På så vis kan vi stötta och samtidigt inte glömma bort den pågående klimatkrisen genom Textiljakten, säger Julia Ronkainen, projektledare på Wargön Innovation.

Textiljakten pågår 7-28 mars. Om kläderna som samlas in är trasiga eller textilierna är slitna spelar ingen roll. Däremot ska alla textilier, kläder och skor som lämnas in läggas i plastpåsar, vara torra och inte vara nedfläckat med färg eller kemikalier.

Mer information om Textiljakten hittar du här.

Nyheten publicerad: 2022-03-08

Senaste nyheterna

Två drifttekniker står framför en reservcentral som ska skänkas till Ukraina.

2023-05-26

Trollhättan Energi skänker värmepanna till Ukraina

När Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) gick ut med en förfrågan om att skänka materiel och utrustning till Ukraina tänkte Lars-Erik Nyman, drifttekniker på Trollhättan Energi, genast på en reservcentral för fjärrvärme som inte längre var i bruk. 

2023-05-24

Flera biogasstationer har fått nya ägare

I slutet av förra året beslutade Trollhättan Energis styrelse att bolagets biogas-engagemang skulle fokuseras helt till Trollhättan. Nu står det klart att flera av tankstationerna som inte längre skulle drivas vidare i Trollhättan Energis regi fått nya ägare.

Solnedgång över Trollhättan

2023-05-15

Trollhättan Energi är navet i energiomställningen i Trollhättan

Hur kan den energi som används – användas klokt och den energi som i dagsläget inte används alls tas tillvara? Hur kan användningen av energi visualiseras så att Trollhätteborna får en större förståelse och medvetenhet om hur och när de använder sin energi? Hur kan vi jobba mer cirkulärt, tillsammans? Det är några av de frågor Trollhättan Energi ställer sig just nu.

2023-05-12

”Nu ser vi äntligen ut som det energibolag vi är och vill vara”

Måndagen den 15 maj växlar Trollhättan Energi om till ett helt nytt utseende med en ny logotyp och ett annat uttryck i färg och form. Det gamla utseendet har många år på nacken och är inte anpassat efter vad bolaget vill förmedla eller den omvärld vi lever i nu.

2023-04-27

Ett fjolår fyllt av utmaningar och möjligheter: ”Omställningen fortsätter”

Det är boksluts- och årsredovisningstider och när Trollhättan Energis VD Pia Brühl Hjort summerar 2022 kan hon blicka tillbaka mot ett fjolår fyllt av både utmaningar och möjligheter. - Rysslands invasion av Ukraina och inflationen har inneburit att vi på olika sätt ökat takten i vår hållbara omställning, men också jobbat ännu mer för att gå i takt med Trollhätteborna, säger hon.

Pia Brühl Hjort, vd Trollhättan Energi

2023-03-31

Trollhättan Energi storsatsar: fler nya jobb i heta energibranschen

Under senaste året har Trollhättan Energi sett hur förväntningarna från kunderna snabbt förändrats och att det blivit ett helt annat fokus på energifrågor i hela samhället. Förutsättningarna är radikalt annorlunda och utvecklingen sker i en rasande fart. Nu satsar Trollhättan Energi på en rad nya tjänster inom både värme, elproduktion och på elnätssidan för att möta behovet av förnybar energi.

2023-03-29

Rätt och fel om plaståtervinning: ”En pulka är ingen förpackning”

Varför ska vi sortera plastförpackningarna när de ändå bara eldas upp? Frågan dyker upp då och då, men bygger i grunden på ett missförstånd. – Självklart lönar det sig både ekonomiskt och miljömässigt att sortera sina plastförpackningar. Vår gemensamma utmaning är att vi lämnar alldeles för många andra plastprodukter i förpackningsåtervinningen som inte ska vara där, säger Ulrika Edh-Spranger, enhetschef för återvinning hos Trollhättan Energi.

2023-03-23

Svar Direkt: Så funkar vår nya tjänsteguide Streemi för dig som är fiberkund

Just nu får vi många nyfikna frågor om vad Streemi är och hur det funkar. Därför bad vi projektledaren Camilla Olausson och vår Stadsnätschef Tom Nordal ge Svar direkt och förklara lite mer om hur du som är fiberkund hos Trollhättan Energi enkelt hittar alla smarta tjänster och teckna avtal direkt med leverantörerna. På ett och samma ställe.

Blå pratbubbla med ett

2023-03-17

Laddbox får försäljningsförbud – Trollhättan Energi följer utvecklingen

Onsdagen den 15 mars gick Elsäkerhetsverket ut med ett pressmeddelande om att laddboxen av märket Easee Home och Easee Charge belagts med försäljningsförbud efter en granskning av laddboxar till elbilar. Trollhättan Energi har pausat försäljningen och följer utvecklingen.

Barn sitter i ett tält framför huset och tittar på en surfplatta.

2023-03-09

Jämför och beställ fibertjänster direkt på streemi.se

Streemi är en guide som hjälper dig att välja din bästa lösning för bredband, telefoni, tv, trygghetslarm eller andra smarta tjänster i Trollhättan Energis öppna fibernät. Nu blir det dessutom ännu enklare att jämföra och beställa digitala tjänster direkt på streemi.se.

Kille håller i en papperspåse och tittar in i kameran. Tjej håller en påshållare med en papperspåse i.

2023-02-13

Den gyllene trippeln: Ge din avfallspåse chansen att briljera

Matavfallet är en viktig energiresurs som förädlas och blir till biogas. Nyckeln i kretsloppstänket är att papperspåsen gjord av återvunnen träflis, som till skillnad från plastpåsar kan följa med matavfallet i biogasprocessen. För att få den bästa återvinningseffekten och utnyttja påsen maximalt, finns det dessutom tre enkla gyllene regler, tipsar Charlotta Kopsch på Återvinning. 

2023-02-06

Sprängningarna snart klara: Så byggs den biologiska reningen ut i avloppsreningsverket

För att uppfylla det nya miljötillståndet måste Arvidstorps avloppsreningsverk eliminera ännu mer kväve och fosfor. Samtidigt ökas inflödeskapaciteten från 1000 liter i sekunden till 1400 liter. Nu går det omfattande arbetet med att utveckla den biologiska reningen snart in i nästa fas. Under våren ska det pågående sprängningsarbetet i bergrummet vara helt klart och då påbörjas gjutningen av de utsprängda bassängerna för det tredje biologiska reningssteget. - Det är mycket logistik och en oerhört snäv tidsram, men vi följer tidsplanen, säger Peter Albertson, avdelningschef för avloppsreningsverket.