Rivstart för e-fakturakampanj: Redan 7 500 kronor till Barncancerfonden!

På bara en vecka har över 100 kunder bytt till e-faktura hos Trollhättan Energi. Det innebär att vi tillsammans redan samlat in 7 500 kronor till Barncancerfonden. – En väldigt bra start! Och vi fortsätter kampanjen under hela september, säger marknadschefen Sten Kristensson. Fortfarande har drygt 10 000 kunder pappersfaktura, trots att de flesta sköter sina bankärenden via sin […]

På bara en vecka har över 100 kunder bytt till e-faktura hos Trollhättan Energi. Det innebär att vi tillsammans redan samlat in 7 500 kronor till Barncancerfonden.
– En väldigt bra start! Och vi fortsätter kampanjen under hela september, säger marknadschefen Sten Kristensson.

Fortfarande har drygt 10 000 kunder pappersfaktura, trots att de flesta sköter sina bankärenden via sin internetbank. Genom kampanjen i samarbete med Barncancerfonden vill Trollhättan Energi att de som absolut inte behöver fakturan utskickad via brev, byter till en elektronisk version.
– Det sparar inte bara stora portokostnader, utan också arbete. De resurserna vill vi istället återinvestera i stans infrastruktur när det gäller allt från el till vatten och avlopp. Med genomtänkta investeringar och bra underhåll kan vi också se till hålla fortsatt låga taxor, så att Trollhättan fortsätter vara en attraktiv stad att bo i. Dessutom sparar vi självklart miljön tack vare färre brevutskick, säger Sten Kristensson.

Stort gensvar
Gensvaret under första kampanjveckan har varit mycket positivt.
– Vi har redan fått över hundra kunder som bytt till e-faktura och det innebär att vi tillsammans samlat in 7 500 kronor till Barncancerfonden på bara en vecka, säger Henrik Larsson, ansvarig för Kundservice.

För varje kund som under september bestämmer sig för e-faktura skänker Trollhättan Energi 75 kronor till forskningen för att utrota barncancer. Det motsvarar ett helt års portokostnader för pappersutskick till ett enda hushåll.
– Det är enkelt att byta själva genom att logga in på ”Mina sidor” på trollhattanenergi.se eller också byter du via din internetbank. Självklart kan du också ringa oss eller skickar namn, personnummer och bank via mejl eller messenger, så fixar vi bytet, säger Henrik Larsson.

Bästa kombinationen: Autogiro och e-faktura
Med elektronisk faktura, förkortat e-faktura, får du din pappersfaktura i digital form skickad direkt till din internetbank. Vill du dessutom inte behöva tänka på att godkänna den för betalning varje månad, så väljer du både autogiro och e-faktura.
– Att bara ha autogiro sänker inte vår portokostnad, eftersom vi då ändå måste skicka ut fakturaspecifikationen via brev, förklarar Henrik Larsson.

Elliots mamma: ”Känns fantastiskt bra”
Therése Bennhage (bilden), mamma till leukemidrabbade Elliot, är en av våra tre lokala ambassadörer för e-fakturakampanjen. Hennes uppmaning fick under förra vecka mycket stort genomslag i Trollhättan Energis sociala kanaler Facebook, Instagram och Linkedin.
– Det känns fantastiskt bra att kunna vara med och bidra till kampen mot barncancer på det här sättet. Och jag hoppas att alla som verkligen inte behöver pappersfaktura hänger på och byter, säger Therése.

Elliot, som bara är 1,5 år, avslutade sin cellgiftsbehandling förra veckan.
– Vi har bestämt oss. Elliot ska bli frisk, säger Therése och skickar ett stort tack till alla nyblivna e-fakturakunder.

Så här enkelt väljer du e-faktura! Logga in på “Mina sidor” på trollhattanenergi.se eller ändra via din egen internetbank. Du kan också ringa Trollhättan Energis Kundservice, tel 020-89 90 00 eller skicka ditt personnummer och namnet på din bank till oss via vår messangertjänst på Facebooksidan.

 

Nyheten publicerad: 2019-09-09

Senaste nyheterna

2023-09-27

Nu gjuts de nya reningsbassängerna i Arvidstorps avloppsreningsverk

Drygt 60 meter under marken börjar nu den nya biologiska reningsanläggningen ta form med 140 meter långa reningsbassänger i Arvidstorps avloppsreningsverk. Om 18 månader ska allt vara klart. – Det är få förunnat att få vara med om det här och skapa en mer hållbar utveckling, säger Peter Albertson, Avdelningschef Avloppsvatten hos Trollhättan Energi.

Stadsnätschefen står framför grön vägg och en roll up, tittar in i kameran.

2023-09-26

Streemi blir ett eget bolag

Streemi är din guide i Trollhättan Energis öppna fibernät och finns för att hjälpa dig att välja din bästa lösning för bredband, telefoni, tv, trygghetslarm och andra smarta ”hemmatjänster”. Nu växer Streemi då Trollhättan Energi, Uddevalla Energi och StrömstaNet går ihop i ett gemensamt bolag, under namnet Streemi.

2023-09-25

Höjda energi- och materialkostnader styr avgiften för vatten och avlopp 2024

Trollhättan Energis styrelse har nu landat i hur avgiftsjusteringarna för vatten, avlopp, avfallshantering och elnät kommer att se ut 2024. Även avgiften för fjärrvärme är klar. Samtliga justeringar gäller från 1 januari nästa år. Avgiften för fiber ligger kvar på samma nivå som föregående år.

Bilden visar området Knorren.

2023-09-20

Nu startar Trollhättan Energis arbete med Knorren

Inom de närmsta veckorna kommer arbetet med området Knorren, Vårviks sista etapp, att inledas. Trollhättan Energis utbyggnad av infrastruktur inom fjärrvärme, fiber, vatten och avlopp skapar förutsättningar för att bostäder, förskola, kontor, vård och centrumservice ska kunna byggas i det nya området.

Kvinna och man står vid en Trollhättan Energibil i arbetskläder

2023-09-19

Hemsortering 2025: inventering pågår

Just nu pågår förberedelserna för införande av fastighetsnära insamling, det som vi nu kallar Hemsortering. Det första du kan märka av är att Trollhättan Energi inventerar alla hämtplatser i Trollhättan under hösten/vintern 2023. Det är nämligen framkomligheten till din adress som avgör viken typ av hemsortering du får.

Kvinna vid skrivbord

2023-09-11

”Just nu jobbar vi med rekordmånga rekryteringar”

- På kort tid har mycket i vår omvärld förändrats. Klimatutmaningar, digitalisering, energi- och säkerhetsfrågor ställer höga krav på oss som är Trollhättebornas egna energibolag, säger Pia Brühl Hjort, vd hos Trollhättan Energi.

Hand på ett element

2023-09-06

Driftstörning i fjärrvärmenätet – delar av Sylte och Lextorp är påverkade

Under onsdagsmorgon upptäcktes en läcka i Trollhättan Energis fjärrvärmenät i delar av Sylte och Lextorp. Reparationsarbete har pågått under dagen. Fortfarande står ett hundratal hushåll utan värme och varmvatten.

Blå pratbubbla med ett

2023-09-06

Strömmen tillbaka på Överby

Det var kl. 11.50 på onsdagsförmiddagen den 6 september som Trollhättan Energi fick in ett felmeddelande till driftcentralen om ett fel i högspänningsnätet. Felet orsakade ett strömavbrott i Överby med cirka 140 drabbade kunder, varav många butiker i Överby köpcentrum.

En stor schaktgrop för vatten och avlopp.

2023-09-04

Hjortmossegatan stängs av (norrut) från mitten av vecka 36

Du som brukar röra dig i Hjortmossen har troligtvis inte missat att Trollhättan Energi just nu uppdaterar vatten- och avloppsledningarna i området. Arbetet pågår på flera platser och från och med mitten av denna veckan stängs Hjortmossegatan av, från korsningen Hjortmossegatan/Karlstorpsporten och norrut (mot Shell).

Solnedgång över Trollhättan

2023-08-30

Öppet hus 21 september – hur kan jag blir mer energismart?

Med förra årets tuffa höst och vinter i minnet går vi nu in i en ny, kallare period. Vad är det egentligen som påverkar elpriserna? Vilka risker finns det i vinter? Och hur kan jag tänka energismart på sikt? Tillsammans med Trollhättan Stads Näringslivsenhet erbjuder vi ett tillfälle att mötas, lära mer och ställa frågor.

Illustration som visar de olika etapperna med färgkodning.

2023-08-22

Nu startar ombyggnationen av Kungsgatan – både över och under mark

Den 4 september påbörjas ombyggnationen av Trollhättans paradgata. Arbetet, som kommer att pågå fram till 2025, är uppdelat i etapper och berör i sin helhet sträckan mellan Föreningsgatan och Garvaregatan.

2023-07-03

Trollhättan Energis styrelseordförande: ”Vi är enade och alla vill framåt”

Trollhättan Energi ägs av Trollhättans Stad - och indirekt av dig som är kommuninvånare. Det innebär i sin tur att styrelsen består av representanter från partierna i kommunfullmäktige. - Men i våra roller i bolagsstyrelsen ska vi enbart se till bolagets bästa. Här handlar det inte om partipolitik, understryker vice ordföranden Lena Nilsson (s).