Rivstart för e-fakturakampanj: Redan 7 500 kronor till Barncancerfonden!

På bara en vecka har över 100 kunder bytt till e-faktura hos Trollhättan Energi. Det innebär att vi tillsammans redan samlat in 7 500 kronor till Barncancerfonden. – En väldigt bra start! Och vi fortsätter kampanjen under hela september, säger marknadschefen Sten Kristensson. Fortfarande har drygt 10 000 kunder pappersfaktura, trots att de flesta sköter sina bankärenden via sin […]

På bara en vecka har över 100 kunder bytt till e-faktura hos Trollhättan Energi. Det innebär att vi tillsammans redan samlat in 7 500 kronor till Barncancerfonden.
– En väldigt bra start! Och vi fortsätter kampanjen under hela september, säger marknadschefen Sten Kristensson.

Fortfarande har drygt 10 000 kunder pappersfaktura, trots att de flesta sköter sina bankärenden via sin internetbank. Genom kampanjen i samarbete med Barncancerfonden vill Trollhättan Energi att de som absolut inte behöver fakturan utskickad via brev, byter till en elektronisk version.
– Det sparar inte bara stora portokostnader, utan också arbete. De resurserna vill vi istället återinvestera i stans infrastruktur när det gäller allt från el till vatten och avlopp. Med genomtänkta investeringar och bra underhåll kan vi också se till hålla fortsatt låga taxor, så att Trollhättan fortsätter vara en attraktiv stad att bo i. Dessutom sparar vi självklart miljön tack vare färre brevutskick, säger Sten Kristensson.

Stort gensvar
Gensvaret under första kampanjveckan har varit mycket positivt.
– Vi har redan fått över hundra kunder som bytt till e-faktura och det innebär att vi tillsammans samlat in 7 500 kronor till Barncancerfonden på bara en vecka, säger Henrik Larsson, ansvarig för Kundservice.

För varje kund som under september bestämmer sig för e-faktura skänker Trollhättan Energi 75 kronor till forskningen för att utrota barncancer. Det motsvarar ett helt års portokostnader för pappersutskick till ett enda hushåll.
– Det är enkelt att byta själva genom att logga in på ”Mina sidor” på trollhattanenergi.se eller också byter du via din internetbank. Självklart kan du också ringa oss eller skickar namn, personnummer och bank via mejl eller messenger, så fixar vi bytet, säger Henrik Larsson.

Bästa kombinationen: Autogiro och e-faktura
Med elektronisk faktura, förkortat e-faktura, får du din pappersfaktura i digital form skickad direkt till din internetbank. Vill du dessutom inte behöva tänka på att godkänna den för betalning varje månad, så väljer du både autogiro och e-faktura.
– Att bara ha autogiro sänker inte vår portokostnad, eftersom vi då ändå måste skicka ut fakturaspecifikationen via brev, förklarar Henrik Larsson.

Elliots mamma: ”Känns fantastiskt bra”
Therése Bennhage (bilden), mamma till leukemidrabbade Elliot, är en av våra tre lokala ambassadörer för e-fakturakampanjen. Hennes uppmaning fick under förra vecka mycket stort genomslag i Trollhättan Energis sociala kanaler Facebook, Instagram och Linkedin.
– Det känns fantastiskt bra att kunna vara med och bidra till kampen mot barncancer på det här sättet. Och jag hoppas att alla som verkligen inte behöver pappersfaktura hänger på och byter, säger Therése.

Elliot, som bara är 1,5 år, avslutade sin cellgiftsbehandling förra veckan.
– Vi har bestämt oss. Elliot ska bli frisk, säger Therése och skickar ett stort tack till alla nyblivna e-fakturakunder.

Så här enkelt väljer du e-faktura! Logga in på “Mina sidor” på trollhattanenergi.se eller ändra via din egen internetbank. Du kan också ringa Trollhättan Energis Kundservice, tel 020-89 90 00 eller skicka ditt personnummer och namnet på din bank till oss via vår messangertjänst på Facebooksidan.

 

Nyheten publicerad: 2019-09-09

Senaste nyheterna

2023-03-23

Svar Direkt: Så funkar vår nya tjänsteguide Streemi för dig som är fiberkund

Just nu får vi många nyfikna frågor om vad Streemi är och hur det funkar. Därför bad vi projektledaren Camilla Olausson och vår Stadsnätschef Tom Nordal ge Svar direkt och förklara lite mer om hur du som är fiberkund hos Trollhättan Energi enkelt hittar alla smarta tjänster och teckna avtal direkt med leverantörerna. På ett och samma ställe.

Blå pratbubbla med ett

2023-03-17

Laddbox får försäljningsförbud – Trollhättan Energi följer utvecklingen

Onsdagen den 15 mars gick Elsäkerhetsverket ut med ett pressmeddelande om att laddboxen av märket Easee Home och Easee Charge belagts med försäljningsförbud efter en granskning av laddboxar till elbilar. Trollhättan Energi har pausat försäljningen och följer utvecklingen.

Barn sitter i ett tält framför huset och tittar på en surfplatta.

2023-03-09

Jämför och beställ fibertjänster direkt på streemi.se

Streemi är en guide som hjälper dig att välja din bästa lösning för bredband, telefoni, tv, trygghetslarm eller andra smarta tjänster i Trollhättan Energis öppna fibernät. Nu blir det dessutom ännu enklare att jämföra och beställa digitala tjänster direkt på streemi.se.

Kille håller i en papperspåse och tittar in i kameran. Tjej håller en påshållare med en papperspåse i.

2023-02-13

Den gyllene trippeln: Ge din avfallspåse chansen att briljera

Matavfallet är en viktig energiresurs som förädlas och blir till biogas. Nyckeln i kretsloppstänket är att papperspåsen gjord av återvunnen träflis, som till skillnad från plastpåsar kan följa med matavfallet i biogasprocessen. För att få den bästa återvinningseffekten och utnyttja påsen maximalt, finns det dessutom tre enkla gyllene regler, tipsar Charlotta Kopsch på Återvinning. 

2023-02-06

Sprängningarna snart klara: Så byggs den biologiska reningen ut i avloppsreningsverket

För att uppfylla det nya miljötillståndet måste Arvidstorps avloppsreningsverk eliminera ännu mer kväve och fosfor. Samtidigt ökas inflödeskapaciteten från 1000 liter i sekunden till 1400 liter. Nu går det omfattande arbetet med att utveckla den biologiska reningen snart in i nästa fas. Under våren ska det pågående sprängningsarbetet i bergrummet vara helt klart och då påbörjas gjutningen av de utsprängda bassängerna för det tredje biologiska reningssteget. - Det är mycket logistik och en oerhört snäv tidsram, men vi följer tidsplanen, säger Peter Albertson, avdelningschef för avloppsreningsverket.

Chatbot

2023-02-02

Trollhättan Energi fortsätter utveckla kundservicen: Premiär för egna chatboten Thea

Trollhättan Energi fortsätter att utveckla sin kundservice. Den digitala chatboten Thea finns nu tillgänglig dygnet runt för att svara på alla de vanligaste frågorna.

2023-01-26

Nytt insamlingssystem 2025: Förpackningarna hämtas hemma hos dig

Det kommer att bli ännu enklare för hushållen i Trollhättan att återvinna metall, plast, papper och glas. Trollhättan Energi har nu påbörjat omställningen till så kallad fastighetsnära insamling. - Under 2025 är vårt mål att alla villor och fritidshus ska få nya kärl med totalt åtta olika fack för allt hushållsavfall som vi sedan hämtar vid fastigheten, precis som vi gör med restavfall och matavfall idag, säger Ulrika Edh-Spranger, enhetschef avfall och återvinning.

Röd pratbubbla

2023-01-16

Varning för bedrägeri

- Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID. Den uppmaningen ger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Man vid Trollhättan Energi

2023-01-12

Höga elpriser: ”Vi finns här för att svara på frågor”

Det rörliga elpriset är fortsatt högt för stora delar av Sverige. Energimyndigheten och Regeringen rapporterar om att elförsörjningen i Sverige nu är ansträngd men stabil. Henrik Larsson, kundservicechef på Trollhättan Energi: - Vi finns här för att svara på våra kunders frågor.

Albert sågar isär en julgran med restavfallskärl bredvid sig.

2022-12-27

Så återvinner du din barrande julgran

Vi på Trollhättan Energi önskar en riktigt god fortsättning och hoppas att du haft en fin julhelg. Du som har en naturlig gran hemma vill vi redan nu påminna om hur den ska återvinnas när barren börjar ramla av. Bor du i villa är det smidigaste att du klipper ner den och lägger i kärlen för trädgårdsavfall eller restavfall. Bor du i lägenhet stämmer du av min din hyresvärd om återvinningen. Granarna kan självklart också lämnas vid återvinningscentralen Håjum.

Tjej står ute i snön med varseljacka och mössa, vid en väg, tittar in i kameran.

2022-12-19

Stor förbättring planeras av vatten- och avloppsnätet på Hjortmossen

I februari 2023 påbörjar Trollhättan Energi ett omfattande anläggningsarbete på Hjortmossen, där ledningsnätet för både dricksvatten, avloppsvatten och regnvatten ska uppdateras. - Det kommer att bli ganska stora störningar i området under en period, men vi gör detta för att minska risken för översvämningar, avlasta avloppsreningsverket och öka kvaliteten på dricksvattnet ytterligare, säger projektledaren Elin Govik.

Två killar står framför två olika Trollhättan Energifordon

2022-12-09

Trollhättan Energi följer Sveriges energiläge

Just nu är elförsörjningen i Sverige ansträngd, men stabil. Enligt Energimyndigheten finns det en risk för effektbrist under vinterns höglasttimmar (klockan 08.00-11.00 och 16.00-19.00) och den osäkerheten ökar markant när Oskarshamn 3 tas ur drift 9–18 december.