Två killar sitter vid ett högt bord i kontorsmiljö och tittar leende in i kameran

Trollhättan Energi rekryterar och storsatsar på framtidens elförsörjning

Energiomställningen är central för att nå ett fossilfritt Sverige och ett fossilfritt Trollhättan. En omställning som påverkar oss alla på olika sätt. Nu anpassar Trollhättan Energi sin organisation och bygger bland annat en helt ny nätutvecklingsavdelning för att kunna möta efterfrågan på förnybar el och elektrifieringen av Trollhättan.

– Vi märker definitivt av den ökade efterfrågan på förnybara energikällor vilket gör att vi också behöver anpassa hur vi jobbar. Därför känns det extra bra att kunna möta upp det med en ny organisation där vi kan ta vara på befintlig kompetens och välkomna ny, säger Robin Ruth just nu elnätschef och blivande nätutvecklingschef på Trollhättan Energi.

Två killar sitter vid ett bord och tittar in i kameran.

Trollhättan Energi rekryterar och storsatsar på framtidens elförsörjning
Det händer mycket i elbranschen och hos oss på Trollhättan Energi just nu. Energiomställningen påverkar inte minst elnätet och vi behöver anpassa oss efter nya förutsättningar. Därför storsatsar vi nu på framtidens elförsörjning och söker flera nya kollegor.

Elektrifieringen av framför allt industrier och fordon gör att Trollhättan Energi får betydligt större effektflöden i elnätet. Detta i kombination med att en stor del av att produktionen sker ute hos Trollhätteborna förändrar flödena i nätet och gör att det varierar mer.

Tanken är att den nya nätutvecklingsavdelningen som består av en elingenjör, en projekteringsingenjör, två anslutningstekniker, en nätstrateg och en mätvärdesanalytiker ska jobba långsiktigt och på ett mer strategiskt plan.

– Vi behöver säkerställa att elnätet används på ett smart sätt över tid. När vår driftavdelning jobbar mer ”här och nu” får vi utrymme att tänka framåt, menar Robin.

Om drygt 20 år förväntas Sverige använda dubbelt så mycket el som idag. Och lösningen för att få elnätet att fungera och räcka till är inte helt enkel. Det handlar om att kunna producera tillräckligt med el när den behövs och att se till att den når de som behöver den. Det behöver också vara balans mellan konsumtion och produktion, dygnet runt och året runt för att systemet inte ska gå sönder.

– Det krävs ett samspel mellan oss som elnätsbolag, våra kunder och alla producenter, säger Robin.

Förutom en ny nätutvecklingsavdelning blir det också ett tydligare fokus på drift och mätning. Faruk Aydin, driftingenjör på Trollhättan Energi, ser positivt på förändringen:

– Nu får vi ett tydligare fokus på alla delar i vår verksamhet och dessutom med fler personer på plats. Det hoppas jag ska skapa bra förutsättningar för att klara dagens och framtidens utmaningar.

Just nu söker vi:

Fakta Trollhättan Energi elnät

  • Investeringar kommande tre år: 142 miljoner kronor
  • Antal på verksamhetsområde Elnät och fiber: ca 45 personer
  • Antal nätkunder: ca 25 000
  • Överförd energi: 385 GWh
  • Max effekt: 86 MW
  • Antal nätstationer: ca 500
  • Antal digitala elmätare: ca 25 000

Kontakt

Per Hansson, Enhetschef Elnät och fiber, per.hansson@trollhattanenergi.se eller 0520-49 75 51
Robin Ruth, Elnätschef, robin.ruth@trollhattanenergi.se eller 0520-49 75 02
Lil Krus, HR-generalist, lil.larsdotter-krus@trollhattanenergi.se eller 0520-49 75 88

Nyheten publicerad: 2022-09-29

Senaste nyheterna

Två drifttekniker står framför en reservcentral som ska skänkas till Ukraina.

2023-05-26

Trollhättan Energi skänker värmepanna till Ukraina

När Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) gick ut med en förfrågan om att skänka materiel och utrustning till Ukraina tänkte Lars-Erik Nyman, drifttekniker på Trollhättan Energi, genast på en reservcentral för fjärrvärme som inte längre var i bruk. 

2023-05-24

Flera biogasstationer har fått nya ägare

I slutet av förra året beslutade Trollhättan Energis styrelse att bolagets biogas-engagemang skulle fokuseras helt till Trollhättan. Nu står det klart att flera av tankstationerna som inte längre skulle drivas vidare i Trollhättan Energis regi fått nya ägare.

Solnedgång över Trollhättan

2023-05-15

Trollhättan Energi är navet i energiomställningen i Trollhättan

Hur kan den energi som används – användas klokt och den energi som i dagsläget inte används alls tas tillvara? Hur kan användningen av energi visualiseras så att Trollhätteborna får en större förståelse och medvetenhet om hur och när de använder sin energi? Hur kan vi jobba mer cirkulärt, tillsammans? Det är några av de frågor Trollhättan Energi ställer sig just nu.

2023-05-12

”Nu ser vi äntligen ut som det energibolag vi är och vill vara”

Måndagen den 15 maj växlar Trollhättan Energi om till ett helt nytt utseende med en ny logotyp och ett annat uttryck i färg och form. Det gamla utseendet har många år på nacken och är inte anpassat efter vad bolaget vill förmedla eller den omvärld vi lever i nu.

2023-04-27

Ett fjolår fyllt av utmaningar och möjligheter: ”Omställningen fortsätter”

Det är boksluts- och årsredovisningstider och när Trollhättan Energis VD Pia Brühl Hjort summerar 2022 kan hon blicka tillbaka mot ett fjolår fyllt av både utmaningar och möjligheter. - Rysslands invasion av Ukraina och inflationen har inneburit att vi på olika sätt ökat takten i vår hållbara omställning, men också jobbat ännu mer för att gå i takt med Trollhätteborna, säger hon.

Pia Brühl Hjort, vd Trollhättan Energi

2023-03-31

Trollhättan Energi storsatsar: fler nya jobb i heta energibranschen

Under senaste året har Trollhättan Energi sett hur förväntningarna från kunderna snabbt förändrats och att det blivit ett helt annat fokus på energifrågor i hela samhället. Förutsättningarna är radikalt annorlunda och utvecklingen sker i en rasande fart. Nu satsar Trollhättan Energi på en rad nya tjänster inom både värme, elproduktion och på elnätssidan för att möta behovet av förnybar energi.

2023-03-29

Rätt och fel om plaståtervinning: ”En pulka är ingen förpackning”

Varför ska vi sortera plastförpackningarna när de ändå bara eldas upp? Frågan dyker upp då och då, men bygger i grunden på ett missförstånd. – Självklart lönar det sig både ekonomiskt och miljömässigt att sortera sina plastförpackningar. Vår gemensamma utmaning är att vi lämnar alldeles för många andra plastprodukter i förpackningsåtervinningen som inte ska vara där, säger Ulrika Edh-Spranger, enhetschef för återvinning hos Trollhättan Energi.

2023-03-23

Svar Direkt: Så funkar vår nya tjänsteguide Streemi för dig som är fiberkund

Just nu får vi många nyfikna frågor om vad Streemi är och hur det funkar. Därför bad vi projektledaren Camilla Olausson och vår Stadsnätschef Tom Nordal ge Svar direkt och förklara lite mer om hur du som är fiberkund hos Trollhättan Energi enkelt hittar alla smarta tjänster och teckna avtal direkt med leverantörerna. På ett och samma ställe.

Blå pratbubbla med ett

2023-03-17

Laddbox får försäljningsförbud – Trollhättan Energi följer utvecklingen

Onsdagen den 15 mars gick Elsäkerhetsverket ut med ett pressmeddelande om att laddboxen av märket Easee Home och Easee Charge belagts med försäljningsförbud efter en granskning av laddboxar till elbilar. Trollhättan Energi har pausat försäljningen och följer utvecklingen.

Barn sitter i ett tält framför huset och tittar på en surfplatta.

2023-03-09

Jämför och beställ fibertjänster direkt på streemi.se

Streemi är en guide som hjälper dig att välja din bästa lösning för bredband, telefoni, tv, trygghetslarm eller andra smarta tjänster i Trollhättan Energis öppna fibernät. Nu blir det dessutom ännu enklare att jämföra och beställa digitala tjänster direkt på streemi.se.

Kille håller i en papperspåse och tittar in i kameran. Tjej håller en påshållare med en papperspåse i.

2023-02-13

Den gyllene trippeln: Ge din avfallspåse chansen att briljera

Matavfallet är en viktig energiresurs som förädlas och blir till biogas. Nyckeln i kretsloppstänket är att papperspåsen gjord av återvunnen träflis, som till skillnad från plastpåsar kan följa med matavfallet i biogasprocessen. För att få den bästa återvinningseffekten och utnyttja påsen maximalt, finns det dessutom tre enkla gyllene regler, tipsar Charlotta Kopsch på Återvinning. 

2023-02-06

Sprängningarna snart klara: Så byggs den biologiska reningen ut i avloppsreningsverket

För att uppfylla det nya miljötillståndet måste Arvidstorps avloppsreningsverk eliminera ännu mer kväve och fosfor. Samtidigt ökas inflödeskapaciteten från 1000 liter i sekunden till 1400 liter. Nu går det omfattande arbetet med att utveckla den biologiska reningen snart in i nästa fas. Under våren ska det pågående sprängningsarbetet i bergrummet vara helt klart och då påbörjas gjutningen av de utsprängda bassängerna för det tredje biologiska reningssteget. - Det är mycket logistik och en oerhört snäv tidsram, men vi följer tidsplanen, säger Peter Albertson, avdelningschef för avloppsreningsverket.